Valkeisen Loma Ähtärissä tarjoaa maaseudun tunnelmaa ja monipuolisia palveluja matkailijoille ja paikallisille. Yrittäjäpariskunta Aune ja Altti Syrjänen ovat vuosien saatossa monipuolistaneet palvelutarjontaa ja majoitusvaihtoehtoja. Majoitustiloja löytyy eri kokoisille ryhmille ja pihapiirin juhla- ja ravintolatilat palvelevat erilaisten juhlien, tilaisuuksien ja kokousten pitopaikkana. Näillä leveysasteilla harvinaislaatuinen mahdollisuus matkailijoille on poropuisto, jossa poroja pääsee ruokkimaan ja ihastelemaan.
Kehittäminen jatkuvasti mukana toiminnassa
Yrittäjäpariskunta on aktiivisesti vienyt yritystä, sen puitteita ja tarjontaa eteenpäin. EU:n maaseuturahoituksella on vuosien varrella toteutettu monenlaisia hankkeita. Esimerkiksi Leader Kuudestaan ry:n myöntämällä investointituella toteutettiin kattoremontti, jossa vanhat tiilikatot vaihdettiin nykyaikaisiin peltikattoihin. Remontti ei ollut pelkkä rakenteellinen uudistus, sillä ajatuksena on asentaa uusien kattojen päälle aurinkopaneelit, joiden odotetaan kattavan merkittävän osan tilan sähköntarpeesta.
Toisessa Leader-hankkeessa on kehitetty yrityksen palvelutarjontaa. Valkeisen Lomaan on luotu tunnelmallinen joulumaa-konsepti, jonka tavoitteena on lisätä alueen talvikauden vetovoimaa ja houkutella erityisesti kansainvälisiä vieraita.
– Meillä on jo poropuisto, ja nyt olemme kehittäneet sen ympärille kokonaisvaltaista elämystä, jossa on mukana tarinallisuutta ja yhdessä tekemistä, yrittäjäpariskunta kuvailee.
Joulumaa-hanke ei keskity vain fyysisiin puitteisiin, vaan mukana on tuotteistamista ja matkailuideoiden hiomista asiantuntijoiden tuella. Tavoitteena on pystyä vastaamaan nopeasti ja joustavasti kausikysyntään ja tarjota mieleenpainuvia elämyksiä perheille.
Kansainvälinen matkailu tavoitteena
Tällä hetkellä Valkeisen Loma on mukana Matkailun Vientiväylä -yritysryhmähankkeessa, joka tähtää kansainvälisten matkailijoiden houkuttelemiseen erityisesti Keski-Euroopasta. Alavuden Kehitys Oy:n hallinnoima Leader-hanke yhdistää alueen matkailuyrityksiä. Tavoitteena on kehittää markkinointia ja myyntiä yhdessä sekä luoda ja käynnistää vientirengas ja toimintamalli, jolla tavoitetaan kansainvälisiä matkailijoita ja hoidetaan markkinointi- ja myyntiprosessi alusta loppuun.
-Yritysryhmähankkeen myötä olemme tutustuneet uusiin yrittäjiin ja kehittäneet uusia tuotteita ja palveluita. Euroopasta on löydetty uusia matkailupalveluiden myyjiä, joiden avulla meillä on mahdollisuus päästä Keski-Europan markkinoille, Auni Syrjänen kertoo.
Tutustu Valkeisen Lomaan videon muodossa
Oheisessa videossa tutustutaan Valkeisen lomaan sekä yrityksen ja yrittäjien tarinaan. Yrittäjäpariskunta esittelee Valkeisen Loman tarjoamat puitteet ja palvelut. Lisäksi kerrotaan hankkeista, joihin yritys on saanut EU:n maaseuturahoitusta Leader Kuudestaan ry:ltä ja Ely-keskukselta.